Etusivu
AJANKOHTAISTA KIINNOSTUNUT JÄSENYYDESTÄ? JÄSENENÄ AEROBIC HOT FITNESS STUDIO SPINNING TRIMMI-CIRCUIT KAMPPAILUKESKUS Kuntosali AIKATAULU WEB-VARAUS Personal Trainer Daum Testiasema BRIEFLY IN ENGLISH YRITYSPALVELUT YHTEYSTIEDOT HAE MEILLE TÖIHIN PALAUTE

.

Kuuma uutuus Espoossa ja Helsingissä!

HotFitnessStudion erikoisuus piilee salissa, jonka lämpötila on n. 35-38 astetta. Lämpö tekee harjoittelusta miellyttävän ja turvallisen, sillä lihakset lämpenevät tehokkaasti ja ovat näin elastisempia. Lempeä lämpötila vilkastuttaa aineenvaihduntaa ja tehostaa harjoituksen vaikutusta. Ennen kaikkea ihana lämpö rentouttaa sekä kehon että mielen.


Studion ohjattu tuntitarjonta on kattava: tarjolla on mm. erilaisia HotJooga-tunteja, pilatesta sekä venyttelyä.

HotFitnessStudion tunnit sopivat kaikille, liikkeet tehdään yksilöllisesti ja omaa kehoa kuunnellen. Ohjatuilla tunneilla on ammattitaitoinen ohjaaja, joka antaa ohjeita ja opastaa liikkeiden oikeassa suoritustekniikassa.

Tunnille valmistautuminen:

Ennen tunnin alkua kannattaa nauttia runsaasti vettä - perussääntönä on, että nestettä tulisi nauttia 1-1½ litraa 3-4 tunnin aikana ennen harjoitusta. Harjoituksen aikana suositus on 1 litra raikasta vettä / 60 min.

Tunneille tulee ottaa mukaan oma joogamatto, 1 iso pyyhe maton päälle, 1 pieni hikipyyhe sekä iso juomapullo.

Löydä kehon ja mielen rentous - tervetuloa uuteen HotFitnessStudioon!



Espoon HotFitnessStudion aikataulu 2.1.2012-3.6.2012 (PDF)


HOT FITNESS STUDIO

valkoiset tunnit

Tunnit pidetään salissa, jonka lämpötila on miellyttävä 35-38 astetta. Tuntien tavoitteena on kehittää mm. tasapainoa, koordinaatiota, vartalonhallintaa ja liikkuvuutta. Tunnit sopivat kaikille.

BodyBalance (Les Mills) Joogaan pohjautuva kehon ja mielen yhdistävä harjoittelumuoto. Tunnilla tehtävät liikkeet kehittävät kehon tasapainoa, voimaa, liikkuvuutta ja rentoutta. Tunti on Les Mills konseptin harjoittelumuoto, joka toteutetaan Hot Fitness Studiossa.

HotJooga 60 Virkistävä joogaharjoitus, joka lisää sekä liikkuvuutta että kehonhallintaa. Tunti pohjautuu Hatha Joogaan. Sopii erityisesti aloittelijoille sekä aikaisemmin joogaa harrastaneille. Tunnin kesto on 60 min.

HotJooga 90 Tunti on sisällöltään samankaltainen kuin HotJooga 60, mutta tunnin kesto on 90 min.

HotPilates 55 Keskivartalon, lantion seudun ja hartia-alueen voimaa kehittävä harjoitusmuoto. Pilatesharjoittelulla löydät tasapainoisen ja ryhdikkään olemuksen vahvistavien ja elastisuutta lisäävien harjoitteiden tuloksena. Tunnin kesto on 55 min.

HotPilates 75 Tunti on sisällöltään samankaltainen kuin HotPilates 55, mutta tunnin kesto on 75 min.

HotStretching 45 Venyttelyharjoitus, jossa miellyttävä lämpö edesauttaa elastisuuden lisäämistä. Tunnilla keskitytään suurimpien lihasryhmien venytyksiin. Tunnin kesto on 45 min. 
 

keltaiset tunnit (helppoa ja hauskaa)

BeHot 45 on Ansku Bergströmin kehittelemä 45 min mittainen hauskan ja hyvän fiiliksen lattari-irroittelu n. 25-32 asteisessa HotFitnessStudiossa. Tunti rakentuu n. 20 min tanssillisesta osuudesta ja samanmittaisesta kehonhallinta- ja keskivartalotreenistä. Tunti päättyy rauhallisiin venytyksiin.

siniset tunnit (tehotunnit)

HotFlowJooga 75 Tehokas ja dynaaminen joogatunti, joka pohjautuu Hatha Vinyasa Joogaan. Tunti koostuu dynaamisista liikesarjoista ja asanoista, joilla lisätään kehon liikkuvuutta sekä voimaa. Sopii aikaisemmin joogaa harrastaneille. Tunnin kesto on 75 min.

Jooga TO = 15 min kestävä tekniikkaopastus ennen tunnin alkua.